RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 44.210.151.5
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Demoscena 64k

Dla tych co nie wiedzą: dema to programy mające głównie na celu zaprezentowanie umiejętności ich twórców w zakresie programowania, grafiki (szczególnie 3D) oraz muzyki. Często stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Warto obejrzeć chociaż kilka dem i zobaczyć jakie efekty można stworzyć i ile można wycisnąć z karty graficznej. Poza tym fajnie je się ogląda.
Scenę czy demoscenę tworzą ludzie zajmujący się demami. Spotykają się na tzw. party aby zaprezentować swoje dzieła i wyłonić najlepsze.

Na tej stronie zamieszczam kilka dem mieszczących się w 64 kB (tzw. intra). To nie pomyłka: szcześdziesiąt cztery kilobajty! To bardzo mało, a jednak okazuje się że można w tak małej ilości danych zmieścić kilka minut wspaniałej grafiki 3D i muzyki.

The Product - demo ma 65 024 bajty, udało się jeszcze w nim zmieścić ikonkę oraz rozważania autorów (pod koniec dema), że jeszcze zostało miejsce do limitu 64 kB :)
Heaven 7 - równe 65 536 bajtów, plik swf oczywiście nie jest używany przez demo
Ein Schlag - 65 536 bajtów
ADDlib - 64 032 bajty
Point Blank - 65 024 bajty (dla kart ATI), 64 512 (nVidia), szczególne wrażenie robią budynki odwzorowane z dużą dbałością o szczegóły
A Place Called Universe - 54 784 bajty
Project Genesis - 65 024 bajty, bogate, ok. 10 minutowe demo
Podane rozmiary dotyczą plików exe.

Ja oczywiście nie tworzę dem, wymaga to naprawdę dużych umiejętności. Strona ta powstała ponieważ mnie zafascynowały - dema w ogóle, a te 64 kilobajtowe w szczególności. Są niezwykłym połączeniem wysokich umiejętności artystycznych i programistycznych.