RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 44.221.73.157
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Jak w Windowsie zamo(u)ntować dysk tak jak w Linuksie?

   Użytkownicy systemów uniksowych często korzystają z montowania dysków w wybranym katalogu. Pod Windows jest to również możliwe, o ile mamy system plików NTFS. Za pomocą polecenia mountvol możemy sprawić, że dana partycja lub napęd będzie widoczny jako katalog na dysku. Pozwala to wygodnie zorganizować ułożenie danych. Zazwyczaj partycje i napędy są widoczne pod oddzielnymi literami. Ich punktami montowania są np. A:, D: czy X:. Ale równie dobrze można je zamontować w jakimś innym miejscu np. na dysku C:, pozostawiając jednocześnie stary punkt montowania lub usuwając go. Można mieć np. tylko C:, a stacja dyskietek, pozostałe partycje, napędy CR-ROM, DVD będą katalogami na C:. Montowania i odmontowywania dokonujemy w Windows 2000/XP za pomocą polecenia mountvol. Jednak najpierw należy utworzyć pusty katalog, do którego będzie montowany wolumin. Wydajemy polecenie mountvol. bez parametrów. Pojawia się lista woliminów z ich aktualnymi punktami montowania. Aby zamontować wolumin, wydajemy polecenie mountvol. z dwoma parametrami. Pierwszy z nich to ścieżka do katalogu, do którego będziemy montować, drugi to nazwa wybranego woluminu. Nazwa to jeden z tych długich ciągów zaczynających się od dwóch ukośników i znaku zapytania, wyświetlanych przy wydaniu polecenia mountvol. bez parametrów. Po zatwierdzeniu polecenia Enterem, wolumin jest dostępnyw nowym miejscu. Możemy skasować stary punkt montowania podając poleceniu mountvol. ścieżkę do punktu montowania, który chcemy usunąć oraz przełącznik "/D" (bez cudzysłowów). Jeśli usuniemy wszystkie punkty montowania danego woluminu (dysku), stanie się on niewidoczny. Abysię do niego dostać, trzeb go znów gdzieś zamontować.

Przykład:
Załóżmy, że mamy dysk widoczny jako D: i chcemy go zamontować jako C:\DrugiDysk. Tworzymy więc katalog DrugiDysk na dysku C:. W wierszu polecenia wydajemy komendę mountvol. Na liścieodnajdujemy nazwę woluminu, który jest widoczny obecnie jako D:. W naszym przykładzie będzie to:
\\?\Volume{c081e223-d2d1-11d5-8536-806d6172696f}\
Korzystając z menu podręcznego zaznaczmy myszą tą nazwę i kopiujemy do schowka, żeby nie musieć jej potem wpisywać. Teraz wpisujemy komendę mountvol podając ścieżkę montowania i nazwę woluminu:
mountvol C:\DrugiDysk \\?\Volume{c081e223-d2d1-11d5-8536-806d6172696f}\
Naciskamy Enter i od teraz w katalogu C:\DrugiDysk widzimy zawartość dysku D:. Teraz możemy usunąć stary punkt montowania:
mountvol D: /D
Od tej chwili dysk D: znika, jego zawartość widać w katalogu DrugiDysk na C:
Z montowaniem można eksperymentować, w żadnym wypadku nie wiąże się ono z usuwaniem partycji czy plików.