RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 3.238.112.198
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Jak zrobić link symboliczny tak jak w Linuksie?

   Pod Windows funkcja taka jest oferowana tylko przez system plików NTFS, na FAT32 jest to niemożliwe. Aby utworzyć link symboliczny do katalogu, można skorzystać z programu Junction. Użycie programu jest bardzo proste, uruchamiamy go z dwoma parametrami: pierwszy to ścieżka do linku który będziemy tworzyć, a drugi to ścieżka do folderu na który ten link będzie wskazywać, np.:
junction "C:\MP3" "F:\MP3"
Polecenie to spowoduje, że na dysku C: powstanie link do folderu MP3 na dysku F:. Z punktu widzenia użytkownika taki link wygląda jak zwykły katalog. C:\MP3 jest tylko linkiem, pliki z dysku F: nie są kopiowane, utworzenie linku nie zmniejsza ilości wolnego miejsca. Link symboliczny nie jest też tym samym co plik .lnk. Do pliku .lnk nie można wejść z wiersza polecenia, wchodzenie np. przez dwukrotne kliknięcie jest przeniesieniem się do lokalizacji wskazywanej przez plik .lnk. Wchodząc do przykładowego C:\MP3 jesteśmy cały czas na dysku C:, mimo że zawartość jest brana z dysku F:. Aby skasować link wywołujemy program Junction z parametrem -d i ścieżką do linku.
Tworzenie linków symbolicznych podobnie jak montowanie dysków jako katalogi może być przydatne do ułatwienia dostępu do danych.
Program Junction jest dostępny razem z kodem źródłowym.