RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 44.210.151.5
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Zabezpieczenie foldera. Strona programu GN Ukrywacz

   W Windows 95 i 98 istnieje pewna sztuczka pozwalająca w pewnym stopniu na zabezpieczenie foldera przed otwarciem. Polega ona na dodaniu do nazwy foldera specyficznego rozszerzenia. Spowoduje to, że folder otrzyma ikonę Panelu Sterowania, a po jego otwarciu zostanie wyświetlony właśnie Panel Sterowania, a nie zawartość foldera. Zabezpieczenie nie zawsze jest jednak skuteczne. Zależy to głównie od sposobu wyświetlania folderów. Np. niektóre menedżery plików wyświetlą taki ukryty folder normalnie. Można też wejść do niego spod DOS-a (jednak też nie można zrobić tego w normalny sposób). Jednak w Eksploratorze Windows, okienkach takich jak Mój Komputer czy Otwórz i Zapisz takie zabezpieczenie jest skuteczne. Można też nadać dodatkowo atrybut "ukryty", co zapobiegnie wyswietlaniu foldera za pomocą polecenia DIR w DOS-ie; a o ile odznaczona jest odpowiednia opcja w Opcjach folderów, także Eksplorator i inne windowsowe okienka plików. Odnośnie DOS-a, to użycie polecenia DIR /ah umożliwia wyświetlenie ukrytych plików i folderów. Rozszerzenie, które umozliwia cały ten trik, to: {21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} . Należy pamiętać o oddzieleniu nazwy foldera i rozszerzenia za pomocą kropki. Opisana metoda zabezpiecza także przed programem Znajdź z Menu Start Windowsa. W Windows 2000 folder zabezpieczony opisaną metodą nie jest wogóle widoczny, nawet jeśli włączy się widok plików ukrytych. Jeśli ukryty folder będzie znajdował się w Moich Dokumentach, to przy próbie wejścia do niego, nawet panel sterowania się nie pokazuje. Dostałem kilka maili z informacją, że ukryty folder po przeciągnięciu na pulpit staje się zwykłym folderem. Na moim komputerze jednak tak się nie dzieje.

Usprawnienie powyższej metody za pomocą mojego programu GN Ukrywacz
   Windows 95/98/Me, jak zapewne każdy wie, jest systemem lamerskim, i to głównie ze względu na bezpieczeństwo. Powyższa metoda ochrony nie daje pełnego bezpieczeństwa, bo w Windows 95/98/Me coś takiego nie istnieje. (Głównie przez system plików FAT). Chroni tylko przed lamerami. Jeśli się komuś przyda ten sposób ochrony plików i będzie z niego często korzystać, to aby nie robić tego wszystkiego ręcznie, może skorzystać z programu GN Ukrywacz mojego autorstwa. Umożliwia on ukrywanie wielu folderów, ukrywanie wybranych folderów przy uruchamianiu się systemu a ponadto pliki z hasłami są szyfrowane. Oczywiście foldery są ukrywane i udostępniane po podaniu hasła.

Obsługa programu
   Po ściągnięciu programu i zainstalowaniu, można uruchomić go z Menu Start. W wersji 2.0 zmienia się sposób obsługi programu i sposób jego działania. Wszystkie ustawienia z poprzednich wersji GN Ukrywacza są importowane do nowej, o ile zainstalujemy program w tym samym folderze. Nie ma już listy folderów obsługiwanych przez program. Aby ukryć/udostępnić folder lub zmienić jego ustawienia należy kliknąć na przycisku Przeglądaj i wybrać folder. W lewym panelu wybieramy lokalizację foldera a z prawego sam folder. Po kliknięciu na OK wyświetla się w głównym okienku stan foldera: ukryty, udostępniony, nie chroniony, nie chroniony ale ukryty. Jeśli folder jest ukryty lub udostępniony to po wpisaniu hasła możemy go ukrywać i udostępniać a także zmieniać jego ustawienia. W wersji 2.0 pojawia się pojęcie chronionego foldera. Oznacza ono, że w folderze jest plik o nazwie gnukr2_0_etc_shadow.pass i tym samym aby ukryć/udostępnić folder lub zmienić ustawienia, potrzebne jest hasło. Jeśli folder nie jest chroniony albo nie chroniony ale ukryty (np. w skutek deinstalacji starej wersji programu), wówczas możemy kliknąć na Chroń, aby ustawić dla niego hasło i opcje automatycznego ukrywania i ukrywania bez hasła. Wygląda to tak jak w poprzednich wersjach, z jednym wyjątkiem: hasło należy potwierdzić. Zabezpiecza to przed błędnym wpisaniem hasła. Tak, jak poprzednio liczą się spacje w haśle, więc trzeba na nie uważać, a najlepiej ich nie stosować. Nowością w programie jest też lista Ulubionych. Służy ona do szybkiego wybierania foldera, wyręcza nas z klikania na Przeglądaj i przedzierania się przez foldery. Działa więc podobnie jak lista folderów poprzednich wersjach, jednak nie do końca. Jest to tylko lista Ulubionych, więc skasowanie jakiegoś foldera z listy lub jego dodanie w ogóle na niego nie wpływa: nie jest ani udostępniany, ani ukrywany, ani zmianiane hasło. Do listy można dodawać dowolne foldery, nawet te, które nie są chronione (nie mają hasła). Aby usunąć hasło foldera (gdy chcemy, żeby przestał być chroniony), trzeba w Ustawieniach kliknąć na Nie chroń już foldera. Wtedy plik z hasłem zostanie usunięty, a folder jeśli był ukryty, zostanie udostępniony.

Zainteresowani mogą ściągnąć kod źródłowy ostatniej, nieukończonej wersji programu, 2.9 alfa. GN Ukrywacz nie będzie już rozwijany.

Historia wersji programu

2.9
Usunięty został błąd pozwalający na udostępnianie katalogu bez hasła.
Wsparcie dla interfejsu Luna.

2.8
Usunięty został błąd powodujący wyświetlanie rozszerzeń ukrytych folderów.
Usunięty został błąd uniemożliwiający automatyczne ukrywanie foldera przy starcie komputera w niektórych sytuacjach. Usunięty też został błąd z zaznaczaniem funkcji automatycznego ukrywania.
Usunąłem błąd, który powodował wyświetlanie komunikatu, że folder nie istnieje, po zdjęciu ochrony z ukrytego folderu.
Poprawiona została pomoc n.t. zasady ochrony folderów.

2.4
Usnięta została przyczyna błędu 'Invalid procedure call or argument' przy włączaniu ochrony foldera.

2.3
Usunięty został błąd powodujący, że GN Ukrywacz nie miał dostępu do folderu, którego plik z hasłem miał atrybut 'ukryty'.
Dodana została obsługa sytuacji, gdy istnieją dwa foldery o tej samej nazwie (nie licząc rozszerzenia), z których jeden jest ukryty, a drugi udostępniony.
Poprawiona obsługa błędów.
Można udostępniać foldery ukryte przez inny program.

2.1
GN Ukrywacz nie zmienia folderowi atrybutu 'systemowy'. Na czas ukrycia ustawiany jest jedynie atrybut 'ukryty'.

2.0
Zmiana sposobu działania programu. Program sprawdza nazwę foldera, dzięki czemu ukryte foldery można dowolnie przenosić, a także przeinstalowywać program bez utraty dostępu do nich.
Hasła przechowywane są w folderach, które chronią, dzięki temu nie można oszukać programu zmieniając nazwę foldera.
Aby ukryć/udostępnić folder nie trzeba dodawać go do listy. Za to są Ulubione.
Można udostępniać foldery, które zostały ukryte ręcznie lub za pomocą innych programów.
Stare ustawienia i hasła są importowane do nowej wersji, o ile zainstalujemy program w tym samym folderze.

1.9
Zabezpieczenie przed ukryciem foldera, w którym znajduje się GN Ukrywacz.
Gdy pojawia się okienko do wpisania hasła, można kliknąc na Anuluj i tym samym przerwać dodawanie foldera.

1.8
Program nie rozróżnia już dużych i małych liter w haśle. Myślę, że ułatwi to używanie progrmu.
Naprawiony błąd, który powodował, że w przypadku usunięcia pliku ST6UNST.LOG program nie uruchamiał się.

1.7
Ulepszona procedura dodawania folderu: gwiazdkowane pole hasła, zabezpieczenie przed wybraniem foldera Windowsa, lub foldera Program Files.
Poprawiona obsługa błędów.
Zabezpieczenie przed uruchomieniem więcej niż jednej kopii programu.
Ulepszone uruchamianie linków w okienku O Programie...
Ustawienia mają swoje własne okienko - dostęp do niego z menu. W ustawieniach doszła możliwość zmiany ścieżki do foldera.
Program został ogólnie poprawiony.

1.4
Moduł automatycznie ukrywający pliki przy uruchmieniu komputera został włączony do głównego programu.
Nie trzeba już ręcznie robić skrótu w Autostarcie.
Poprawiona instalacja i deinstalacja.

1.3
Został naprawiony błąd wyświetlania okienka O Programie...

1.2
Gwiazdki w polu z hasłem.
Naprawiony błąd, który pozwalał na udostępnienie zawartości foldera bez podawania hasła.

Różnice między wersją full a upgrade
W pełnej wersji jest instalator i wszystkie potrzebne biblioteki. Program można bez problemu zainstalować i odinstalować. Jednak do ściągnięcia jest prawie półtora megabajta. Zrobiłem więc wersję upgrade. W pliku ZIP jest tylko plik wykonywalny programu i plik readme.txt . Jeśli masz poprzednią wersję programu, to możesz podmienić stare pliki na nowe. Jeśli nie masz poprzedniej wersji GN Ukrywacza, a masz wszystkie biblioteki i brak instalatora i deinstalatora Ci nie przeszkadza, to też możesz ściągnąć wersję upgrade. Jednak, jeśli będzie brakować jakiejś biblioteki, wówczas program może nie działać, lub działać niepoprawnie.