RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 3.238.112.198
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Jak pod Windows zrobić hardlink do pliku tak jak w Linuksie i mieć jeden plik w wielu miejscach?

   Dzięki systemowi plików NTFS możliwe jest tworzenie stałych łącz do plików, tzw. twardych linków. Dzięki temu jeden plik może być w kilku miejscach na dysku. Wygląda to tak, jakby plik został skopiowany, ale zmiana jednego pliku powoduje też zmiany w innych. Skasowanie dowolnego z plików nie ma wpływu na pozostałe. Nie jest tak, że jest główny plik, a reszta na niego wskazuje. Po prostu zbiór danych na dysku jest widoczny pod kilkoma nazwami i przestaje istnieć dopiero po skasowaniu ostatniej z nich. Ponieważ tak naprawdę dane są w jednym miejscu, tworzenie nowych linków nie powoduje zmniejszenia ilości wolnego miejsca na partycji.
Tworzenie łączy jest bardzo proste. W Windows XP wystarczy w wierszu polecenia wpisać komendę:
fsutil hardlink create <nowa_nazwa_pliku> <istniejąca_nazwa_pliku>
czyli np.:
fsutil hardlink create plik2.txt plik.txt
Pojawi się plik2.txt, którego zawartość będzie identyczna jak pliku plik.txt. Pliki można poprzenosić do różnych katalogów a zawsze zmiany w jednym z nich wpłyną na drugi.
Oczywiście można zrobić więcej łączy, i mieć jeden plik w wielu miejscach, ale zazwyczaj nie będzie to potrzebne.
Polecenie fsutil hardlink ma tylko opcję create, opcja kasownia nie jest potrzebna, bo można dany plik skasować normalnie.
W Windows NT i 2000 nie ma polecenia fsutil i trzeba korzystać z innych programów, np. HardLinker. Ze strony wystarczy pobrać plik HardLinker.dll i zarejestrować go w systemie. Można też pobrać wersję instalacyjną i skorzystać z instalatora. W każdym wypadku w menu podręcznym plików pojawi się opcja tworzenia hardlinku. Na stronie znajduje się dokładny opis narzędzia, można także pobrać kod źródłowy. Program oczywiście działa też pod Windows XP.