RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 44.221.73.157
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Ustawianie własnej ikony dla dowolnego folderu

   Foldery w Windowsie, poza nielicznymi wyjątkami, mają takie same ikony. Fajnie by było móc dowolnemu folderowi ustawić jakąś niestandardową ikonę. Jest taka możliwość, jednak podobnie jak inne fajne funkcje w Windowsie, nie jest standardowo dostępna. Poniżej widać przykład jej zastosowania, tylko ostatnia ikona jest ikoną pliku (skrótu), reszta to foldery.

Przykład

A jak to zrobić? Można grzebać w rejestrze i plikach desktop.ini , tak jak w przypadku np. Historii lub Ulubionych . Jednak znacznie łatwiej posłużyć się samymi plikami desktop.ini . Otóż w folderze, którego ikonę chcemy zmienić, tworzymy wspomniany plik desktop.ini np. za pomocą Notatnika i zapisujemy w nim linijkę:
[.ShellClassInfo]
Pod nią piszemy:
IconFile=
i po znaku równości podajemy ścieżkę do ikony. Oprócz plików ico możemy też korzystać z plików exe lub dll . Jeśli w pliku jest kilka ikon, a nie chcemy korzystać z pierwszej ikony, dodajemy linijkę
IconIndex=
i po znaku równości numer ikony (pierwsza ikona ma numer 0). Folder Archiwa z powyższego screen'u zawiera plik desktop.ini o następującej treści:
[.ShellClassInfo]
IconFile=C:\Program Files\WinZip\WINZIP32.EXE
IconIndex=8
Ostatnim krokiem, aby zmienić ikonę folderu, jest ustawienie mu atrybutu 'systemowy'. Jednak Microsoft bezsensownie zablokował tę funkcję z poziomu Windowsa i trzeba skorzystać z okienka Trybu MS-DOS (albo Wiersza polecenia w 2k/XP/2k3). Załóżmy, że chcemy zmienić atrybut foldera C:\Program Files. Wydajemy więc polecenie:
attrib "C:\Program Files" +s
Po zamknięciu okienka konsoli możemy podziwiać efekty naszej pracy. Jeśli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, a nie widadć efektów, trzeba odświeżyć widok, najlepiej zaznaczajać folder i wciskająć F5. Jeśli nadal nie będzie działać, trzeba spróbować atrybutu 'tylko do odczytu' zamiast 'systemowy' (czyli będzie to parametr +r).