" />
RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 44.210.151.5
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Jak przerobić plik na folder i odwrotnie, a także inne sztuczki z dyskiem.

   Dzięki programowi Disk Editor można robić różne ciekawe rzeczy. Operuje on danymi na dysku na bardzo niskim poziomie. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale foldery (katalogi) to też są pliki, mają tylko ustawiony odpowiedni atrybut. Jest 6 rodzajów atrybutów: archiwalny, tylko do odczytu, systemowy, ukryty, folder i etykieta dysku. Atrybutów folder i etykieta dysku nie można zmieniać tak prosto, jak innych. Także z poziomu narzędzi Windowsa, czy DOS-a nie ma dostępu do tego atrybutu. Tutaj z pomocą przychodzi Disk Editor z pakietu Norton Utilities. Jest to program DOS-owy i najlepiej działa w tym środowisku. Pod Windows nie ma możliwości zapisu na dysk ze względu na wielozadaniowość. Przechodzi wtedy do trybu read-only. Jeśli nie chce się nam włączać DOS-a, a chcemy mieć mozliwość zapisu zmian, wówczas można taką możliwość wymusić. Jest to jednak możliwe tylko w stosunku do dyskietki. W okienku Trybu MS-DOS, będąc w folderze programu, możemy więc wpisac: diskedit a: /w Program wyświetli komunikat, że pracuje w środowisku wielozadaniowym, po czym zablokuje dyskietkę (Volume A: has been locked). O blokadzie możemy się przekonać próbując wyświetlić zawartość dyskietki np. w Eksploratorze. Widzimy zawartość foldera głownego dyskietki. Widać takie rzeczy jak: pliki zawierające nazwy plików i folderów, pliki, foldery a także skasowane pliki i foldery. Widać także plik zawierający etykietę dyskietki (jak dyskietka nie ma etykiety to nie ma tego pliku). Do każdego zbioru podany jest jego rodzaj, rozmiar, data, czas, klaster i atrybuty. Wszystkie te dane możemy zmieniać (oprócz rodzaju zbioru), robiąc niezłe zamieszanie. Możemy więc zmieniać atrybuty, dzięki którym komputer rozróżnia pliki od folderów. Jak wiadomo dir w DOS-ie czy Eksplorator nie wyświetlają pliku będącego etykietą dysku. Można więc jakiemuś plikowi uaktywnić atrybut v i stanie się on niewidoczny. Można też kasować atrybuty d folderom, przerabiając je na pliki i ukrywając ich zawartość. Aby ustawić lub skasować atrybut, trzeba ustawić w odpowiednim miejscu kursor i nacisnąć literę tego atrybutu. Jak już pozmieniamy co chcemy, możemy kliknąć na Object i Exit. Po potwierdzeniu zmian możemy sprawdzić wynik naszych eksperymentów. Najlepiej eksperymentować z dyskietką, bo jak coś się tak namota, że nie będzie szło nic zrobić, to się ją sformatuje i po problemie. Ponadto na dyskietkę można zapisywać, będąc w Windowsie. Twardy dysk też można oglądać pod Windows, ale nie da się wyłączyć trybu read-only. W czystym DOS-ie nie ma żadnych problemów. Jeśli na twardym zobimy coś nie tak, i nie będziemy moli sobie poradzić to można włączyć ScanDisk i on powinien wszystko naprawić. Jeśli nie, to trzeba będzie posiedzieć nad Disk Editorem, po praktycznie wszystkie zmiany są odwracalne.
   Myślałem nad ukrywaniem plików i folderów, przez nadanie im atrybutu etykiety dysku, ale jeśli są co najmniej dwa pliki z tym atrybutem, to ScanDisk traktuje to jako błąd, i może usunąć plik. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, to proszę niech
napisze do mnie. Chciałbym zrobić program do ukrywania folderów i plików o większym stopniu bezpieczeństwa niż GN Ukrywacz.