RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 3.239.91.5
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Folder lub plik, którego nie można usunąć, wejść do niego, ani zmienić nazwy

   Sposób nie działa na Windows XP i systemie plików NTFS, nie wiem czy to zależy od OSa czy systemu plików. Polega na nadaniu folderowi lub plikowi nieprawidłowej nazwy. Nazwa ta musi zawierać pewien znak. Jest to znak o kodzie ASCII równym 20 (dziesiętnie). Nie jest to żaden znak alfanumeryczny tylko tzw. znak sterujący. Aby go wprowadzić, gdy zmienia się nazwę pliku lub foldera, trzeba przy wciśniętym lewym klawiszu Alt wpisać liczbę 20 z klawiatury numeryczej. Po puszczeniu Alt-u pojawi się nowy znak. Uwaga! Żeby sztuczka działała, nie może być spacji w nazwie, a nazwa musi być krótsza niż 8 znaków. Po zatwierdzeniu Enter-em można spróbować wejść do folderu/otworzyć plik, skasować go lub zmienić nazwę. Za każdym razem wyskoczy błąd.
   Jednym ze sposobów usunięcia tego pliku/folderu jest uruchomienie ScanDiska. Należy obowiązkowo odznaczyć opcję Automatycznie naprawiaj błędy, bo nic nie zostanie naprawione. Podczas skanowania, gdy ScanDisk dojdzie do miejsca na dysku z naszym folderem lub plikiem, wykruje błąd i zapyta co zrobić. Trzeba wtedy koniecznie wybrać Usuń uszkodzony folder (albo Usuń uszkodzony plik) i kliknąć na OK. Potem trzeba jeszcze raz kliknąć na OK, aby zatwierdzić. Jeśli zaznaczy się Usuń błąd, wówczas nic nie zostanie zmienione. Drugi sposób polega na skopiowaniu czegokolwiek do tego folderu.
   Jak widać nadanie folderowi lub plikowi nieprawidłowej nazwy powoduje w konsekwencji utratę całej jego zawartości. Nie należy więc stosować tej metody, aby ktoś stracił dane. Najfajniejszą rzeczą jest wg. mnie zrobienie folderu komuś na pulpicie, nadanie mu nazwy np. Skasuj mnie i wpisanie opisanego znaku gdzieś między literami nazwy. Oczywiście po jakimś czasie wypadałoby ten folder usunąć :).