RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 44.221.73.157
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Autostart w Windows 95/98

   Windows umożliwia automatyczne uruchamianie programów przy uruchamianiu systemu. Realizowane jest to na kilka sposobów:

1. Skrót w Start|Programy|Autostart - to chyba najpopularniejsza metoda. Możemy zrobić skrót do jakiegoś programu lub pliku. Folder Autostart można ukryć (nadać atrybut ukryty) i nie będzie wtedy widać folderu w menu, ale skróty będą działać nadal.

2. Wpisy w Rejestrze. Jest kilka kluczy, w których można zrobić wpisy automatycznie uruchamiające:
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run - uruchamia po zalogowaniu się do bieżącego profilu użytkownika.
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce - j.w., ale wpis jest kasowany przed uruchmieniu, więc program jest uruchamiany tylko raz. *
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run - uruchamia niezależnie od tego, kto się zaloguje.
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce - j.w., ale wpis jest kasowany przed uruchomieniem, więc program jest uruchamiany tylko raz. *
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx - ten klucz nie jest udokumentowany przez Microsoft, ale najprawdopodobniej działa tak samo jak klucz RunOnce . Klucz ten jest używany w procesie instalacyjnym Microsoft Virtual Java Machine (Wirtualna Maszyna Javy instalowana z Internet Explorerem).
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices - uruchamia w tle, gdy pojawia się okienko logowania, albo na tym etapie bootowania, gdy logowanie jest wyłączone. Windows NT nie używa tego klucza.
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServicesOnce - j.w., ale wpis jest kasowany przed uruchomieniem, więc program jest uruchamiany tylko raz. *
*Te klucze są kasowane przed uruchomieniem, chyba że na początku linii poleceń będzie wykrzyknik, wtedy wpis jest kasowany po uruchomieniu.
Wpisy w Rejestrze mają tę przewagę, że są trudniejsze do odkrycia dla lamerów niż skróty w menu Start.

3. W pliku win.ini znajdującym się w folderze Windowsa, jest sekcja [windows] a w niej m.in. dwie linijki:
load=
run=
Można w nich wpisać ścieżkę do programu. Ta metoda też jest trudna do odkrycia przez lamerów.

Oczywiście wszystkie te wpisy można robić ręcznie albo posłużyć się odpowiednimi programami typu "startup manager". Ja używam freewarowego programu Startup Manager firmy Creative Gaffers Software.