RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.5


Twój adres IP to: 3.239.91.5
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Włączenie widoku _naprawdę_wszystkich_ rozszerzeń

   Domyślnie rozszerzenia plików znanych typów nie są wyświetlane. Kto chce, żeby jego Windows wyglądał bardziej hakersko, żeby było większe bezpieczeństwo ochrony przed wirusami i żeby można było łatwo zmieniać rozszerzenia dowolnych plików, wyłącza w Opcjach folderów opcję Ukrywaj rozszerzenia plików znanych typów. Teraz widać już rozszerzenia plików exe i podobnych. Jest jednak pewne 'ale'. Nie widać rozszerzeń plików pif , url i lnk . A przecież włączyliśmy widok rozszerzeń wszystkich plików! Micro$oft odpowiada standardowym tekstem "It's not a bug, its a feature" :) , czyli, że to nie błąd, tylko taka funkcja w systemie. O tym, że tak jest rzeczywiście, możemy przekonać się przeglądająć rejestr. Dla przykładu zajmijmy się skrótami do programów windowsowych, czyli lnk W kluczu HKEY_CLASSES_ROOT odnajdujemy klucz .lnk , którego wartość domyślna kieruje nas do klucza HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile I co w nim widzimy? Wartość typu tekstowego o nazwie NeverShowExt Teraz już wszystko jasne! Jeśli taka wartość istnieje w kluczu danego typu pliku, jego rozszerzenie nie będzie nigy wyświetlane, niezależnie od ustawień w Opcjach folderów. Wystarczy usunąć tą wartość, żeby rozszerzenia skrótów wyświetlały się według ustawień we wspomnianych Opcjach folderów, czyli w naszym wypadku zawsze. Jeśli więc dostaniemy e-mail, a w nim załącznik z rozszerzeniem jpg.lnk to rozszerzenie lnk będzie widoczne! Więc czemu nie zrobić podobnie z innymi plikami, tzn. nie powywalać wszystkich wpisów NeverShowExt ? Wtedy mielibyśmy święty spokój z rozszerzeniami. Oczywiście, jest to dobry pomysł. Wciskamy więc Ctrl+F3 i wpisujemy NeverShowExt Teraz klikamy na Znajdź następne. Gdy zostanie znaleziony wpis, wciskamy Delete, potem F3, żeby szukać dalej, znów Delete i tak dalej, aż przeszukamy cały rejestr. Zmiany w Windowsie mogą nie być widoczne od razu, bo Windows nie sprawdza cały czas czy coś zmieniło się w rejestrze. Trzeba to więc na nim wymusić. W tym celu w programie E-Icons 98 klikamy na Rebuild Icon Cache, albo w programie Tweak UI na Rebuild Icons. Możemy też w Opcjach folderów dokonać dowolnych zmian, wtedy przy kliknięciu na OK lub Zastosuj, Windows odświeży widok. Jedyną niedogodnością będzie to, że rozszerzenia będą widoczne także w Menu Start.
   Być może przy przeglądaniu rejestru napotkamy na wartości o nazwie AlwaysShowExt Mają one przeciwne działanie, czyli plik ma zawsze widoczne rozszerzenie, niezależnie od ustawień. Co ciekawe, tych wpisów nie musimy zmieniać poprzez zabawę Edytorem rejestru. Te wpisy dodaje się lub usuwa za pomocą zakładki Typy plików w Opcjach folderów. Po wybraniu typu pliku i kliknięciu na Edytuj widzimy pole Zawsze pokazuj rozszerzenia. Ciekawe, dlaczego nie ma pola Nigdy nie pokazuj rozszerzenia?
Ktoś może zapytać, a co wtedy, gdy w rejetrze będą oba wpisy, zarówno ukrywający, jak i udostępniający? Otóż rozszerzenie nie będzie widoczne. Nie pomoże więc opcja Zawsze pokazuj rozszerzenie w Opcjach folderów, bo ona nie usuwa wartości NeverShowExt z rejestru.