Wrażenia z Microsoft MVP Global Summit


2007-03-18

W dniach 12-15 marca odbyła się konferencja Microsoft MVP Global Summit, podczas której miałem okazję spotkać się wraz z innymi MVP z grupą produktową odpowiedzialną za programy Outlook Express, Windows Mail oraz Windows Live Mail desktop. Spotkanie wyglądało podobnie jak w latach poprzednich. Grupa produktowa w nowym, zmienionym składzie wysłuchała informacji o błędach, które od lat są nierozwiązane i obiecała nad nimi pracować.

Jednocześnie pracownicy Microsoftu skarżyli się, że są ograniczeni na różne sposoby. Po pierwsze OE jest częścią Windows i wydawanie dla niego poprawek jest zdeterminowane regułami dotyczącymi systemu Windows. Reguły te bardzo utrudniają wydawanie poprawek, które nie są związane z bezpieczeństwem. Ponadto z bibliotek wchodzących w skład OE korzystają też inne programy, np. Internet Explorer i Office. Trudno więc wprowadzić zmianę, która ze stuprocentową pewnością nie wpłynie na te aplikacje.

Są też inne powody, o których już Microsoft nie wspomina. Jednym z nich jest fakt, że MS nie zarabia na darmowych programach jakimi są Outlook Express i Windows Mail. Nie ma więc nacisku na ich ulepszanie. Poza tym zmieniające się jak w kalejdoskopie osoby pracujące nad OE i pochodnymi nie znają dobrze działania tych programów. Nie używają ich w taki sposób jak często robią to użytkownicy. Nie znają zbyt dobrze usenetowych grup dyskusyjnych, przy wysyłaniu poczty ograniczają się do prostych wiadomości. Powoduje to, że OE i jego następcy nie są programami należycie przetestowanymi.

Jeszcze dwa lata temu snuto ambitne wizje, wspominano o wzorowaniu się na Agencie. Teraz Microsoft poinformował, że nie zamierza tworzyć bardziej zaawansowanej obsługi grup dyskusyjnych niż jest ona obecnie. Nie należy się więc spodziewać porządnego czytnika NNTP od Microsoftu. Nie będą też wypuszczane poprawki dla Outlook Express inne niż dotyczące bezpieczeństwa.

Wysiłki programistów będą się skupiały głównie na Windows Live Mail desktop. wypuszczanie kolejnych wersji testowych tego niezależnego programu jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku wchodzących w skład Windows aplikacji Outlook Express i Windows Mail. Poza tym MS mocno promuje Windows Live, dlatego trochę mu zależy na programie Windows Live Mail desktop, który jest klientem dla Windows Live Mail (Hotmail). Nowości w WLMd obejmują szablon i kreator do wysyłania e-maili zawierająych galerie zdjęć, automatyczne konfigurowanie serwerów POP3/SMTP/IMAP dla konto pocztowych, integrację z Messengerem, aktualizacje filtra antyphishingowego oraz nową obsługę sygnaturek. Ponadto Microsoft zdementował pogłoski na temat nowego programu, który byłby połączeniem Windows Mail i Windows Live Mail desktop i podczas instalacji usuwałby Outlook Express lub Windows Mail. Zaznaczono też, że nie jest jeszcze znana data wypuszczenia finalnej wersji Windows Live Mail desktop.

Copyright(C) Grzegorz Niemirowski 2006-2012