Ciekawy błąd podczas pracy Outlook Express pod kontrolą XP Mode


2010-08-15

Użytkownicy Outlook Express stosujący reguły wiadomości zauważyli zapewne dosyć ciekawe zjawisko: przy otwieraniu okienka reguł widać przez krótką chwilę miganie na pasku zadań. Ewidentnie jest jakiś błąd w wyświetlaniu tego okna. Efekt ten nie ma jednak żadnych negatywnych konsekwencji i nie wpływa na działanie programu, jest to po prostu mała niedoróbka. Jednak gdy Outlook Express działa pod maszyną wirtualną, w XP Mode, sprawa wygląda inaczej. Otóż na skutek wspomnianej niedoróbki na pasku zadań pojawiają się często dodatkowe przyciski.

Dodatkowe przyciski na pasku

Wygląda na to, że w normalnym XP migają tylko na chwilę a w XP Mode już nie znikają i pozostają na pasku. Przyciski te (jeden lub więcej) należą do elementów okienka reguł, takich jak etykiety czy przyciski. Można się o tym przekonać klikając dany przycisk na pasku zadań i wybierając Zamknij okno.

Menu dodatkowego przycisku na pasku

Spowoduje to zniknięcie elementu okienka.

Napis znika

Z jednej strony nie jest to dziwne, gdyż elementy okien (przyciski, pola tekstowe, etykiety, listy, pola wyboru itp.) są w systemie Windows oknami. Od okien dialogowych różnią się m.in. stylem, przyczepieniem do okna-rodzica a także właśnie brakiem przycisku na pasku zadań. W przypadku okienka reguł programista Microsoftu jednak gdzieś się pomylił i przyciski na pasku zadań się pojawiają. W jakiś sposób pod XP Mode zostają na dłużej. Fakt pojawiania się tych przycisków na pasku sam w sobie nie jest szczególnie uciążliwy, problem pojawia się po zamknięciu okienka reguł. Zauważyć można, że pozostają one na ekranie i zaczynają żyć swoim własnym życiem :)

Ślad po napisie

Nie można ich zamknąć. Można jedynie poczekać aż po jakimś czasie same znikną, zrestartować system lub też podłączyć się do maszyny wirtualnej (otworzyć w Virtual PC wyświetlając jej pulpit, co spowoduje zamknięcie trybu XP Mode). Najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie problematycznych okienek za pomocą ich przycisków na pasku zadań, trzeba to jednak zrobić przed zamknięciem okienka reguł.

Copyright(C) Grzegorz Niemirowski 2006-2012