1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

OE PowerTool 4.5

2013-11-14

Udostępniłem wersję 4.5 programu OE PowerTool. Przede wszystkim została w nim dodana obsługa SSL. Realizowana jest ona przez pomocniczy program SSLHelper.exe. Wymaga on .NET Framework 2.0, co jest spełnione na zdecydowanej większości komputerów z systemem Windows. Ponadto rozwiązany został problem z formatowaniem tekstu za pomocą styli, który pojawia się po instalacji poprawki MS13-088. Poprawka ta została wydana przez Microsoft w ramach listopadowych (2013) biuletynów bezpieczeństwa. Dodane zostało też odświeżanie formatowania po zmianie kodowania w okienku podglądu. Usunięta została wprowadzona dawno temu prymitywna funkcja filtrowania spamu na podstawie bazy PolSpam, nie ma ona obecnie racji bytu. Poprawione zostało przełączanie tożsamości oraz ustawianie fokusu w okienku tuneli. Funkcja pozwalająca wyświetlać wiadomości typu multipart/signed działa także dla postów na grupach dyskusyjnych.
Wszelkie problemy proszę zgłaszać na adres grzegorz@grzegorz.net.

Jako że liczba użytkowników OE PowerTool szybko spada wraz ze spadkiem liczby użytkowników Outlook Express, zwalnia także rozwój OEPT. Ponadto już niedługo, w kwietniu 2014, zakończone zostanie wsparcie dla Windows XP a tym samym także Outlook Express. Przydatność OE PowerTool zmniejszy się jeszcze bardziej. W związku z tym nie planuję dużych zmian w programie.

Serwery SMTP i POP3, czyli jak działa e-mail

2012-08-01

Temat serwerów SMTP i POP3 sprawia trudności wielu użytkownikom próbującym skonfigurować konto pocztowe w Outlook Express lub innym programie pocztowym. Typowym przykładem jest następujący, dosyć częsty komunikat:

Nie można odnaleźć hosta "POP3". Zweryfikuj poprawność wprowadzonej nazwy serwera. Konto: 'POP3', Serwer: 'POP3', Protokół: POP3, Port: 110, Zabezpieczenie (SSL): Nie, Błąd łączy: 11001, Numer błędu: 0x800CCC0D

Widać tutaj, że użytkownik nie zrozumiał, co należy wpisać w kreatorze konta w polu podpisanym "Serwer poczty przychodzącej (POP3, IMAP lub HTTP):". Otóż w tym polu, a także w polu serwera poczty wychodzącej, trzeba wpisać adres serwera a nie jego typ. Adres ten zależy od tego, gdzie mamy konto. Np. serwer POP3 dla Onetu to pop3.poczta.onet.pl a dla mojej poczty grzegorz.net będzie to mail.grzegorz.net. Adres serwera POP3 lub SMTP często łatwo zgadnąć, ale zwykle nie ma takiej potrzeby, gdyż dane te są zwykle wyświetlane przy zakładaniu konta w serwisie, w którym mamy pocztę. A jeśli nie są, to są podane w pomocy technicznej (przykład dla o2.pl). Adres serwera SMTP można też sprawdzić odczytując rekord MX danej domeny pocztowej, np. programem host:

grzegorz@duch:~$ host -t MX grzegorz.net
grzegorz.net mail is handled by 10 mail.grzegorz.net.

A tak właściwie to do czego są te serwery? Jak można domyślić się z opisu, jeden służy do wysyłania poczty (SMTP), a drugi do odbierania (POP3). Wiąże się to z tym, że kiedyś raczej nie odczytywało się poczty na własnym komputerze, ale łączyło się do serwera, na którym miało się konto shellowe. Tam można było uruchomić sobie program pocztowy, np. pine, i przesyłać pocztę. Do przesyłania tej poczty służył protokół SMTP i na każdym takim serwerze działała usługa/daemon SMTP pozwalająca na wymianę poczty. Taka usługa działała na porcie 25 i odbierała pocztę, którą wysyłali użytkownicy z innych serwerów. Oczywiście poczta mogła być przesyłana także w obrębie jednego serwera. Potem czasy się zmieniły i ludzie chcieli mieć pocztę na swoich domowych komputerach. Poza tym konta shellowe nie były potrzebne przeciętnym użytkownikom, korzystanie z nich było też dla nich zbyt kłopotliwe. Trzeba było więc jakoś ściągać pocztę z serwera. Do tego celu wymyślono protokół POP, którego trzecia, używana obecnie wersja nosi nazwę POP3. W ten oto sposób komputer domowy łączy się ze swoim serwerem pocztowym protokołem POP3 aby ściągnąć pocztę oraz protokołem SMTP aby ją wysłać. Pocztę dla danej domeny może jednak obsługiwać kilka serwerów SMTP. Przykładowo:

grzegorz@duch:~$ host -t MX gmail.com
gmail.com mail is handled by 20 alt2.gmail-smtp-in.l.google.com.
gmail.com mail is handled by 5 gmail-smtp-in.l.google.com.
gmail.com mail is handled by 10 alt1.gmail-smtp-in.l.google.com.
gmail.com mail is handled by 30 alt3.gmail-smtp-in.l.google.com.
gmail.com mail is handled by 40 alt4.gmail-smtp-in.l.google.com.

Tak więc serwerem SMTP może być zupełnie inny komputer niż serwer POP3. Wynika to z tego, że wysyłanie poczty nie jest związane z odbieraniem, tak naprawdę obie te usługi mogą działać zupełnie oddzielnie. Dlatego przy konfiguracji konta mamy pytanie o oba serwery. O tym, przez jakie serwery SMTP przeszła wiadomość, możemy przekonać się zaglądając do jej nagłówków i analizując nagłówki Received. W Outlook Express możemy je obejrzeć we właściwościach danego e-maila, na zakładce Szczegóły, lub też w źródle (Ctrl+F3). Przykładowe nagłówki:

Received: from mx.poczta.onet.pl (unresolved [10.174.34.83]:50012)
	by ps16.m5r2.onet (Ota) with LMTP id E3E07EE6F758
	for ; Thu, 26 Jul 2012 22:31:31 +0200 (CEST)
Received: from moh1-ve3.go2.pl (moh1-ve3.go2.pl [193.17.41.134])
	by mx.poczta.onet.pl (Onet) with ESMTP id DFEC0801F51A2
	for ; Thu, 26 Jul 2012 22:31:31 +0200 (CEST)
Received: from moh1-ve3.go2.pl (unknown [10.0.0.134])
	by moh1-ve3.go2.pl (Postfix) with ESMTP id C9F9E9D8006
	for ; Thu, 26 Jul 2012 22:31:31 +0200 (CEST)
Received: from unknown (unknown [10.0.0.108])
	by moh1-ve3.go2.pl (Postfix) with SMTP
	for ; Thu, 26 Jul 2012 22:31:30 +0200 (CEST)
Received: from cmy73.neoplus.adsl.tpnet.pl [83.31.152.73]
	by poczta.o2.pl with ESMTP id GXIAIE;
	Thu, 26 Jul 2012 22:31:30 +0200

Kolejne serwery SMTP dopisują swoje nagłówki na górze, w związku z tym należy je czytać od dołu. Widzimy, że wiadomość została wysłana z Neostrady i odebrana przez serwer poczta.o2.pl. Potem dwukrotnie przeszła przez moh1-ve3.go2.pl i trafiła na mx.poczta.onet.pl i ostatecznie do ps16.m5r2.onet. W ten oto sposób e-mail wysłany z Neostrady z konta w serwisie o2.pl, trafił na konto na Onecie.

Warto jeszcze wspomnieć o portach. Generalnie usługa SMTP działa na porcie 25 i to z niego korzystały serwery wymieniające pocztę. Gdy użytkownicy zapragnęli obsługiwać pocztę ze swoich komputerów, także wysyłali pocztę przez port 25, zachowując się de facto jak serwery pocztowe. Co prawda łączyli się tylko ze swoim serwerem, a ten dopiero przesyłał wiadomość do serwera odbiorcy, jednak wprowadziło to pewne zamieszanie. W związku z tym wprowadzono port 587 (submission) właśnie dla tych użytkowników. Równolegle wielu dostawców Internetu zaczęło blokować swoim klientom dostęp do portu 25 w związku z faktem, że był on wykorzystywany do rozsyłania spamu, a przeciętny użytkownik i tak nie ma serwera SMTP na swoim komputerze. W praktyce jednak nie nastąpiło całkowite przejście na port 587. Alternatywnym portem okazał się być port 465, który jest odpowiednikiem portu 25 ale z szyfrowaniem. Tak więc obecnie oba te porty są wykorzystywane do komunikacji programu pocztowego z serwerem SMTP. Co do POP3, to historycznie wykorzystywano port 110 i jest on popularny nadal. W międzyczasie powszechnie zaczęto wykorzystywać port 995, na którym transmisja jest dodatkowo szyfrowana. Dlatego też w miarę możliwości należy łączyć się z serwerem POP3 na tym właśnie porcie.

Umieszczanie odebranej poczty z powrotem na serwerze

2012-03-02

Od czasu do czasu pojawia się pytanie, co zrobić aby odebrana poczta wróciła na serwer. Taka kwestia pojawia się zwykle, gdy użytkownik pobrał pocztę programem pocztowym z serwera, a chciałby mieć do niej dostęp przez WWW albo z innego komputera. Outlook Express domyślnie ściąga wszystko z sewera i nie pozostawia kopii na serwerze, stąd częstość tego problemu. Niestety praktycznie zawsze konto pocztowe jest w OE skonfigurowane do odbioru poczty za pomocą protokołu POP3 a jest to protokół przeznaczony do ściągania poczty. Nie można za jego pomocą nic wysyłać.

Zwykle w takich sytuacjach dawana jest odpowiedź, że niewiele da się zrobić i można najwyżej maile wysłać do samego siebie, przez co znów będą w skrzynce odbiorczej na serwerze. Niestety jest to rozwiązanie bardzo dalekie od optymalnego. Jest kłopotliwe przy większej ilości wiadomości, jest dodawane Fwd do tematów a treść jest oznaczana cytowaniem.

Na szczęście można skorzystać z dobrodziejstw protokołu IMAP. Udostępnia go obecnie prawie każdy serwer pocztowy i można za jego pomocą wygodnie operować na folderach na serwerze, nie tylko na skrzynce odbiorczej ale też np. na elementach wysłanych. Jest to bardzo przydatne ale jakoś mało znane, może dlatego, że przez długi czas popularne portale nie dawały dostępu przez IMAP do bezpłatnych kont a Outlook Express nie pytał wprost, czy ktoś chce korzystać z IMAP. Aby wrzucić pocztę z powrotem na serwer, trzeba skasować w konfiguracji OE swoje konto a następnie skonfigurować jeszcze raz ale już jako IMAP. Zobaczymy wtedy w OE foldery dostępne na serwerze i będziemy mogli nimi zarządzać, np. przenosząc pocztę między nimi.

Klient poczty wraca do Windows

2012-03-01

Wraz z wydaniem Windows 7 Microsoft zrezygnował z dodawania programu pocztowego do swojego systemu operacyjnego. Następca Outlook Express, program Windows Live Mail, stał się częścią pakietu Windows Live i musiał być instalowany oddzielnie. Udostępniono go także dla innych wersji Windows. Historia jednak zatoczyła koło - w Windows 8 program pocztowy znów będzie częścią systemu. Nie będzie jednak bazował na Windows Live Mail, będzie to nowa aplikacja z interfejsem Metro.

Poprawka bezpieczeństwa dla Windows Mail

2011-11-09

Microsoft wydał biuletyn bezpieczeństwa MS11-085: Vulnerability in Windows Mail and Windows Meeting Space could allow remote code execution. Zawiera on poprawkę na błąd w Windows Mail (Poczta systemu Windows) oraz Windows Meeting Space, który pozwalał na zdalne wykonanie kodu. Błąd ten jest już od ponad roku łatany przez Microsoft w różnych jego programach. Polega on na tym, że aplikacja szukając biblioteki DLL, którą chce załadować, może zacząć poszukiwania od bieżącego katalogu roboczego a nie od katalogu, w którym jest zainstalowana. Jeśli katalogiem bieżącym jest katalog zawierający bibliotekę o takiej samej nazwie jak szukana, ale zawierającą wirusa, to wirus ten zostanie uruchomiony. Katalogiem takim będzie zazwyczaj udział sieciowy, chodzi bowiem o sytuację, w której zawirusowanego pliku nie ma na komputerze ofirary, ale jest on dostępny dla niej przez sieć. Patrząc na łatane przez poprawkę pliki widać, że wszystkie dotyczą książki adresowej (WAB). Zapewne więc problem dotyczył takich operacji jak import czy eksport książki adresowej, podczas których użytkownik wybiera miejsce wczytania/zapisania pliku WAB i tym samym zmienia bieżący katalog roboczy.

OE PowerTool 4.4

2011-10-28

Udostępniłem wersję 4.4 programu OE PowerTool. Zmiany nie są duże, ale sprawiają, że program jest nieco przyjaźniejszy. Dodano funkcję, która podczas uruchamiania programu sprawdza, czy Outlook Express nie został już uruchomiony. Jeśli tak, wówczas wyświetlany jest komunikat. Dotychczas nic się nie działo, co było mylące dla użytkowników. Nie wiedząc, że OE powinien być wyłączony, próbowali włączyć OE PowerTool i nie zauważali aby cokolwiek się działo. I rzeczywiście, po wykryciu OE następowało natychmiastowe wyłączenie OEPT.
Druga zmiana jest podobna i dotyczy uruchamiania OE PowerTool na Windows Vista i Windows 7. Na tych systemach plik wykonywalny musi nazywać się winmail.exe, tak jak plik Windows Mail. Trzeba więc zmienić nazwę pliku OE_PowerTool.exe na winmail.exe. Użytkownicy na ogół o tym nie wiedzieli i próbowali uruchomić OEPT normalnie, co nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Teraz OE PowerTool informuje o konieczności zmiany nazwy, jeśli taka zachodzi.
Usunięta została możliwość łączenia się z OE PowerTool z zewnątrz, z innych komputerów. Dawno temu OEPT działał niezależnie od Outlook Express i po skonfigurowaniu w nim tunelu można go było mieć włączonego na stałe. W tej sytuacji mogło być sensowne udostępnienie tego tunelu innym komputerom, nie trzeba było wtedy instalować na nich OE PowerTool oddzielnie. Od dłuższego jednak czasu OE PowerTool działa razem z Outlook Express (uruchamia go na starcie wewnątrz swojego procesu) i takie kombinacje przestały mieć sens. W związku z tym funkcja akceptacji połączeń z zewnątrz została wyłączona, OE PowerTool zawsze nasłuchuje na interfejsie localhost. Dotychczas port tunelu mógł być otwarty na wszystkich interfejsach jeśli na liście dopuszczonych adresów IP znajdował się choć jeden. Obecnie takiej listy już nie ma.

W przyszłości zostaną usunięte też inne funkcje, które nie mają obecnie racji bytu, a tylko powodują, że jest on większy i mniej zrozumiały dla użytkowników. Natomiast wśród planowanych nowych funkcji znajduje się obsługa SSL, jednak jej dodanie jest dosyć kłopotliwe z uwagi na wykorzystywanie w programie języka Visual Basic 6 (dla pliku exe, biblioteka dll została napisana w C++). 9 lat temu, gdy powstawał OE PowerTool i miał być jedynie prostym narzędziem, wybór VB6 był sensowny. Teraz jednak VB6 przeszkadza i wypadałoby przepisać program np. na C++. Wymaga to jednak czasu, a tego nigdy dużo nie ma.

Odzyskiwanie utraconej poczty po kompaktowaniu

2011-10-27

Jednym z najczęstszych problemów, jakie mają użytkownicy Outlook Express, jest utrata części poczty po wykonaniu kompaktowania. Dlaczego poczta znika? Tego chyba nie wie nikt. Generalnie czasem kompaktowanie nie udaje się, i część e-maili jest tracona. Jest to błąd w Outlook Express, istniejący od wielu lat i nadal niepoprawiony.
Microsoft zastosował dwa swego rodzaju obejścia. W Windows Mail, następcy Outlook Express, będącym skłądnikiem Windows Vista, zrezygnował z plików DBX na rzecz indywidualnych plików EML oraz bazy indeksującej. Tym samym problem kompaktowania plików DBX zniknął. Natomiast dla Outlook Express w Windows XP przygotował aktualizację, która wprowadziła wykonywanie kopii zapasowej plików DBX przed kompaktowaniem. Dzięki niej można przywrócić plik DBX w wypadku nieudanego kompaktowania. I to jest właśnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób na utraconą pocztę.
Gdzie są kopie? W miejscu dosyć nietypowym, bo w windowsowym koszu. Mają przy tym rozszerzenie zmienione z DBX na BAK. Konkretnie Outlook Express przed kompaktowaniem kopiuje plik DBX do pliku BAK a potem kasuje do kosza. Jeśli więc kompaktowanie nie uda się, możemy skasować istniejący, uszkodzony plik DBX a następnie przywrócić z kosza plik BAK i zmienić mu rozszerzenie na DBX. Trzeba się tylko upewnić, że koszu są pliku BAK (Skrzynka odbiorcza.bak itp.). Położenie katalogu z plikami DBX możemy sprawdzić standardowo, klikając Narzędzia -> Opcje -> Konserwacja -> Folder magazynu.
A co jeśli nie ma plików BAK w koszu? Niestety, wtedy sytuacja jest dużo gorsza. Jesteśmy skazani na skorzystanie z dostępnych dla Outlook Express programów do odzyskiwania poczty. Sytuacja jest zła, ponieważ nie mamy żadnej gwarancji, że uda się odzyskać całą utraconą pocztę. Dlatego trzeba wypróbować więcej niż jeden program. Najpopularniejszy jest DBXtract, którego wczesne wersje były darmowe. Inne programy tego typu to m.in. DBXpress, Outlook Express Extraction i Outlook Express Mail Salvation and Migration.
Pozostaje jeszcze pytanie, czy można się jakoś uchronić przed błędami kompaktowania. Niestety nie ma dobrego sposobu, gdyż przyczyną jest błąd w OE. Można jednak minimalizować ryzyko utraty poczty, starając się utrzymać mały rozmiar pliku DBX, kasując niepotrzebne maile, lub przenosząc je do innego folderu. Paradoksalnie jednak, aby plik DBX zmniejszył się po przeniesieniu lub skasowaniu maila/maili, trzeba go skompaktować... Jeśli jednak będziemy starać się utrzymać plik DBX poniżej 1 GB, ryzyko utraty poczty powinno być niewielkie. Ponadto można odzyskać plik DBX z kosza w razie problemu. Brak bowiem kopii zapasowej i konieczność użycia programu do odzyskiwania poczty ma miejsce, gdy po nieudanym kompaktowaniu nie zauważymy utraty poczty i opróżnimy kosz kasując kopie zapasowe plików DBX.

Problem z czcionkami w Windows Mail rozwiązany

2011-10-11

W ramach swojego dwumiesięcznego cyklu, Microsoft wydał kolejną zbiorczą poprawkę bezpieczeństwa dla Internet Explorera. Usuwa ona osiem dziur w IE ale łata także inne błędy, niezwiązane z bezpieczeństwem. Jednym z nich jest problem z czcionkami w nagłówku okienka wiadomości w Windows Mail (Poczcie systemu Windows) oraz brakiem ikonki załącznika, występujący po instalacji IE9. Opisywałem go tutaj dosyć szeroko. W końcu, po pół roku, Microsoft rozwiązał go.

OE PowerTool a czcionki w Windows Mail z Internet Explorerem 9

2011-04-17

Problem z czcionkami w Windows Mail (Poczta systemu Windows) występujący po instalacji Internet Explorera 9 pozostaje nierozwiązany. Microsoft o nim wie ale jak dotąd nie raczył w ogóle odpowiedzieć z jakąkolwiek informacją, np. czy planuje wydać poprawkę. Z tego co jednak wiem, błąd uzyskał niski priorytet i poprawki nie należy się spodziewać. M.in. dlatego, że Microsoft chce o Viście jak najszybciej zapomnieć i skłonić wszystkich do instalacji Windows 7. Na Vistę nie będzie nawet następnego Internet Explorera - 10. Co prawda problem z czionkami występuje też w Windows Live Mail, także pod Windows 7, jednak objawia się tam trochę inaczej i w mniejszym stopniu.

W każdym razie jest pewne rozwiązanie dla użytkowników Windows Mail, korzystających z tego programu pod Vistą lub pod Siódemką (jeśli skopiowali sobie WM z Visty). Otóż pomocny jest mój program OE PowerTool. Aplikacja ta, napisana dla Outlook Express, działa też z Windows Mail. Pozwala ona formatować tekst dla wiadomości w formacie czystego tekstu. Funkcja ta powstała, aby różne poziomy cytatu miały różne kolory. Jednak można określać nie tylko kolory ale także czcionkę. Odbywa się to za pomocą pliku CSS. Tak więc można określić sobie czcionkę i będzie ona poprawnie działać bez względu na to, czy jest zainstalowany Internet Explorer 9.

Obejście problemu z cytowaniem tekstu w Windows Live Mail

2011-04-16

Jak wiadomo, Windows Live Mail (Poczta usługi Windows Live) od wersji 2011 nie wstawia znaków cytowania (">") aby oznaczyć linijki tekstu będące cytatem wiadomości na którą odpowiadamy. Jest to szczególnie uciążliwe na grupach dyskusyjnych, gdyż w przypadku maili można posiłkować się pisaniem w formacie HTML, a tam brak oznaczenia cytatu przeszkadza trochę mniej. W tej chwili nie ma dobrego, wygodnego sposobu rozwiązania tego problemu. Jest jednak dostępny program WLM QuoteFix, który pozwala dodać poprawne cytowanie. Dokładniej mówiąc, jest to skypt popularnej aplikacji AutoHotkey. Po uruchomieniu siedzi w zasobniku systemowym. Gdy klikniemy przycisk Odpowiedz w Windows Live Mail, należy wcisnąć skrót Win+9, który spowoduje, że skrypt przetworzy tekst. Odbywa się to przez skopiowanie treści wiadomości do schowka, pobranie tekstu ze schowka przez program, wstawienie znaków cytowania oraz sygnaturki, wstawienie do schowka i wklejenie z powrotem do okienka wiadomości. Ponieważ program ma postać skryptu, można go bardzo łatwo rozszerzyć lub dostosować do własnych potrzeb.

Zbiorcza poprawka bezpieczeństwa dla Internet Explorera

2011-04-12

Microsoft wydał kolejną skumulowaną poprawkę dla Internet Explorera. Warto ją zainstalować, ponieważ komponenty IE są używane przez Windows Mail, Windows Live Mail oraz Outlook Express. Aktualizacja dostępna jest w ramach biuletynu bezpieczeństwa MS11-018. Osoby, które nie mają włączonych aktualizacji automatycznych powinny zainstalować ją ręcznie.

Windows Mail a Internet Explorer 9

2011-03-22

Osoby, które korzystają z Windows Mail (Poczta systemu Windows), zauważyły pewne problemy po instalacji Internet Explorera 9. Generalnie są one trzy:
- podczas edycji i wyświetlania wiadomości HTML często ustawia się nieprawidłowa czcionka, konkretniej w tych wiadomościach, które są w czystym tekście, albo w kodzie HTML nie mają określonej czcionki
- na pasku nagłówka okienka podglądu też jest problem z czcionką, wszystkie napisy są rysowane czcionką System; problem nie występuje jeśli włączymy w opcjach czytanie wszystkich wiadomości w postaci czystego tekstu
- jeśli wiadomość posiada załącznik, nie ma ikonki spinacza na pasku nagłówka okienka podglądu

Przyczyną tych problemów jest to, że nowy silnik IE, z którego korzysta Windows Mail, przestał wywoływać funkcje inicjalizujące powyższe elementy. W przypadku poprzednich wersji Internet Explorera, umieszczony w Windows Mail silnik IE wołał metodę z biblioteki inetcomm.dll (składnika WM). Była to metoda implementująca interfejs IDocHostUIHandler::GetOptionKeyPath. Służyła ona do tego, aby osadzony w WM silnik IE korzystał ze zdefiniowanych w ustawieniach WM czcionek, a nie z czcionek ustawionych dla IE. W tym celu ta metoda zwracała klucz rejestru zawierający ustawienia czcionek Windows Mail. Dzięki temu silnik IE ładował ustawienia czcionek Windows Mail a nie Internet Explorera. Wraz z IE9 silnik IE przestał wywoływać wspomnianą funkcję, przez co wiadomości e-mail wyświetlane są zgodnie z ustawieniami czcionek w Internet Explorerze (Narzędzia -> Opcje internetowe -> Czcionki). Sposobem więc obejścia tego problemu jest ustawienie w IE takich czcionek, jakie były w WM. Nie wpłynie to na strony internetowe, ponieważ mają one praktycznie zawsze określone czcionki i czcionki domyślne nie są używane.

Tak się składa, że funkcja zwracająca klucz rejestru dla silnika IE, odpowiada też przy okazji za inicjalizację pamięci podręcznej czcionek w Windows Mail. Ponieważ funkcja ta nie jest wołana, to cache czcionek jest pusty i nagłówek okienka podglądu jest wyświetlany domyślną czcionką System, która nie wygląda zbyt estetycznie.

Co do przycisku z ikonką załącznika, to wyświetlany jest on, gdy silnik IE wyśle komunikat IDM_PARSECOMPLETE wołając z biblioteki inetcomm.dll metodę implementującą interfejs IOleCommandTarget::Exec. Jednak w przypadku IE9 silnik IE nie wysyła tego komunikatu i w konsekwencji ikonka załącznika nie jest wyświetlana.

Opisane problemy z nagłówkiem okienka podglądu nie występują gdy włączone jest czytanie wszystkich wiadomości w trybie zwykłego tekstu. W tym przypadku wiadomości nie są wyświetlane za pomocą kontrolki Internet Explorera a RichEdit32, która ma własne ustawienia czcionek. Ponadto w tym trybie jest w inny sposób wyświetlany pasek nagłówka, siłą rzeczy niezależny od silnika IE i realizujący swoje funkcje niezależnie. Dlatego też wyświetla się prawidłowo.

Kilka informacji uzupełniających. inetcomm.dll to składnik Outlook Express/Windows Mail, który z jakiegoś powodu nie leży w katalogu program a w Windows\System32. Pewnie dlatego, że oferuje obiekty COM, takie jak IMimeMessage, które mogą być używane także przez inne programy. Silnik Internet Explorera to biblioteka mshtml.dll, która może być używana w innych programach niż sama przeglądarka. Dzięki niej programiści mogą łatwo dodawać w swoim programach funkcję wyświetlania stron internetowych (czy ogólniej treści HTML). Silnik IE udostępniany jest do łatwego wykorzystania w postaci kontrolki WebBrowser. Skorzystali z tego też programiści Outlook Express/Windows Mail. Aplikacja, w której osadzona jest kontrolka IE nazywana jest hostem. Host może sterować kontrolką IE, np. wywołując metodę ładującą podany adres internetowy. Kontrolka może też komunikować się z hostem przez odpowiednie interfejsy. To właśnie problemy z tą komunikacją zwrotną zawiodły na styku silnika IE w wersji 9 oraz Windows Mail. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie WebBrowser Customization.

Odrzucanie adresu e-mail przez serwer SMTP

2011-01-03

Nieraz użytkownicy Outlook Express, Windows Mail oraz Windows Live Mail mają problem z konfiguracją konta. Przy próbie wysłania maila pojawia się taki komunikat:

Nie można wysłać wiadomości, ponieważ jeden z odbiorców został odrzucony przez serwer. Odrzucony adres e-mail to: „grzegorz@grzegorz.net”. Temat 'test', Konto: 'poczta.interia.pl', Serwer: 'poczta.interia.pl', Protokół: SMTP, Odpowiedź serwera: '550 Rejected', Port: 587, Zabezpieczenie (SSL): Nie, Błąd serwera: 550, Numer błędu: 0x800CCC79

gdzie grzegorz@grzegorz.net jest adresem odbiorcy. Jest to dosyć mylący komunikat, gdyż w rzeczywistości problem jest z adresem nadawcy. Trzeba się upewnić, że prawidłowo wpisaliśmy nasz własny e-mail w ustawieniach konta. Oczywiście powinno też by zaznaczone uwierzytelnianie dla serwera poczty wychodzącej.

Zbiorcza poprawka bezpieczeństwa dla Internet Explorera

2010-12-14

Microsoft wydał kolejną skumulowaną poprawkę dla Internet Explorera. Warto ją zainstalować ponieważ komponenty IE są używane przez Windows Mail, Windows Live Mail oraz Outlook Express. Aktualizacja dostępna jest w ramach biuletynu bezpieczeństwa MS10-090. Osoby, które nie mają włączonych aktualizacji automatycznych powinny zainstalować ją ręcznie.

Brak znaków cytowania w Windows Live Mail 2011

2010-10-27

Wielu użytkowników zauważyło, że w najnowszej wersji Windows Live Mail przy odpowiadaniu nie są wstawiane znaki cytowania na początku linijek cytowanego tekstu. Tradycyjnie znakiem cytowania był ">", w OE, WM i WLM można było też ustawić ":" lub "|". Niestety w WLM w wersji 2011 (Wave 4) usunięto oznaczanie cytatów, zniknęło też ustawienie w okienku opcji. Wizualnie, na pierwszy rzut oka, nie widać więc co jest orygialnym, cytowanym tekstem a co odpowiedzią. Trzeba dopiero zacząć czytać tekst maila/postu żeby stwierdzić czy czytany fragment to oryginalny, cytowany tekst czy też odpowiedź. Microsoft niestety nie wyjaśnił powodu swojej decyzji. Oznaczanie cytowania działa dalej w trybie HTML (za pomocą pionowej kreski).

Tajemniczy znak zapytania na początku wiadomości w Windows Live Mail

2010-10-24

Niektórzy użytkownicy Windows Live Mail zauważyły, że na początku wysyłanych przez nich wiadomości wstawiany jest znak zapytania. Otóż jest to uboczny skutek instalacji Internet Explorera 9 Beta. Można się tego efektu pozbyć ustawiając w WLM kodowanie na UTF-8.

Interpretacja logów Outlook Express

2010-10-23

Czasami mogą dziać się dziwne lub niezrozumiałe rzeczy podczas ściągania lub wysyłania poczty przez Outlook Express. Dobrze jest wtedy wiedzieć dokładnie, jak w szczegółach przebiega komunikacja OE z serwerem. Outlook Express ma na szczęście możliwość tworzenia szczegółowych logów. Można je włączyć klikając Narzędzia -> Opcje -> Konserwacja i zaznaczając interesujący nas protokół. Co do protokołu POP3, odpowiedzialnego za ściąganie poczty z serwera, Microsoft przygotował w Knowledge Base odpowiedni artykuł: How to Enable and Interpret the Pop3.log File poświęcony właśnie interpretacji logów POP3.

OE PowerTool a blokada ładowania plików DLL

2010-10-14

Jak być może niektórzy wiedzą, w systemie Windows istnieje pewna luka w bezpieczeństwie, związana z ładowaniem bibliotek DLL. Jest to może nieraz nawet bardziej problem aplikacji niż samego systemu, niemniej jest związany z Windows. Chodzi mianowicie o sposób odnajdywania na dysku pliku DLL w momencie gdy program chce go załadować. W pewnych sytuacjach przeszukiwany jest katalog roboczy aplikacji. Katalog ten wcale nie musi być tożsamy z katalogiem w którym jest plik EXE, co więcej, może się zmieniać w trakcie działania programu. Często programy zmieniają katalog roboczy na ten, z którego otwierają jakieś pliki wskazane przez użytkownika. Katalogiem roboczym może się więc stać np. udział sieciowy. Atakujący może to wykorzystać umieszczając w tym udziale plik DLL o takiej nazwie jak ten, który będzie chciała załadować aplikacja. W ten sposób może zostać załadowana biblioteka podstawiona przez atakującego.

Aby pomóc użytkownikom radzić sobie z tym problemem, Microsoft wydał aktualizację, która pozwala ściśle kontrolować sposób ładowania plików DLL. Okazuje się, że jeśli zostanie ustawiony najbardziej restrykcyjny poziom, program OE PowerTool nie będzie się mógł uruchomić. Związane jest to z tym, że OEPT zmienia swój katalog roboczy na katalog Outlook Express i próbuje załadować bibliotekę msoe.dll. Trzeba więc zrobić wyjątek dla pliku OE_PowerTool.exe. Jest to dosyć proste i zostało szczegółowo omówione w artykule Udostępniono nowy wpis rejestru CWDIllegalInDllSearch do sterowania algorytmem ścieżki wyszukiwania plików DLL (KB2264107).

O problemie z ładowaniem plików DLL pisałem szerzej w vortalu dobreprogramy, w newsach Nowa luka w Windows - na ile groźna? oraz Co dalej z luką w ładowaniu plików DLL?.

Problem z otwieraniem wiadomości

2010-10-13

Czasami Outlook Express ma problem z otwieraniem ściągniętych wiadomości. Przyczyny mogą być różne, np. uszkodzony plik książki adresowej. Znajduje się ona w pliku .WAB umieszczonym w katalogu wskazywanym przez klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\WAB\WAB4\Wab File Name w rejestrze. Najczęściej jest to C:\Documents and Settings\użytkownik\Dane aplikacji\Microsoft\Address Book. Aby więc rozwiązać problem można spróbować skasować plik książki adresowej do kosza. Jeśli przyniesie to poprawę to zostanie import adresów do nowej książki. Jeśli nie, to będzie można przywrócić plik WAB i spróbować poszukać innego rozwiązania.

Zbiorcza poprawka bezpieczeństwa dla Internet Explorera

2010-10-12

Microsoft wydał kolejną skumulowaną poprawkę dla Internet Explorera. Warto ją zainstalować ponieważ komponenty IE są używane przez Windows Mail, Windows Live Mail oraz Outlook Express. Aktualizacja dostępna jest w ramach biuletynu bezpieczeństwa MS10-071. Osoby, które nie mają włączonych aktualizacji automatycznych powinny zainstalować ją ręcznie.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Copyright(C) Grzegorz Niemirowski 2006-2013