RS232 book cover

Centrum Outlook Express Centrum Outlook Express

OE PowerTool 4.5.3


Twój adres IP to: 54.226.4.91
Przeglądarka: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)Ludwig von Mises Institute

PowerShell - nowy shell tekstowy Microsoftu

   PowerShell (PS) jest nową powłoką (konsolą) opracowaną przez Microsoft dla systemu Windows. Pierwotnie był znany jako Monad oraz MSH. Został wydany w listopadzie 2006 roku i jest dostępny dla Windows XP/2003/Vista/Longhorn Server. Co daje PowerShell? Czy jest tylko podrasowaną wersją cmd.exe jak to było w przypadku zastąpienia command.com przez cmd.exe? Otóż PS stanowi dużą rewolucję w stosunku do cmd.exe. Składnia czerpie z sh/ksh, Perla, C# oraz Ruby'ego. Oparty jest o .NET i jest obiektowy. Wykorzystywane są WMI i ADSI. PS ma ogromne możliwości. Umożliwia łatwe i szybkie pisanie nawet rozbudowanych skryptów dających wygodną i rozległą kontrolę nad wieloma elementami systemu. Po kluczach rejestru czy Active Directory można poruszać się tak samo jak po katalogach. PS napisany jest w C#. Głównym autorem PowerShell jest Jeffrey Snover, człowiek, który nie boi się programów działających w trybie tekstowym, znający rozwiązania uniksowe i potrafiący ukazać pracownikom MS potęgę aplikacji konsolowych.
   Wersję 1.0 PowerShell można ściągnąć z tej strony. Trzeba mieć zainstalowany .NET Frawework 2.0. Dokumentacja znajduje się pod tym adresem.
   W tej chwili dostępne są dwie większe strony Microsoftu o PowerShell. Pierwsza to MSH Wiki, troszkę nieoficjalna, bo znajdująca się na Channel9, zawierająca podstawowe informacje. Można tam znaleźć film prezentujący możliwości nowej powłoki. Druga strona, bardziej oficjalna jest w TechNecie i zawiera przykładowe skrypty (głównie wykorzystujące WMI) a także ciekawe artykuły. Zawiera też linki do innych stron o PowerShell. W Technecie opublikowany jest też zapis chatu z programistami PS, kóry odbył się 17 grudnia 2004.
   Moje skrypty:
get-article.ps1 - ściąga post z serwera grup dyskusyjnych (NNTP), treść wyświetlana jest różnymi kolorami.
get-mp3s.ps1 - pokazuje jak zrobić indeks plików MP3 w Excelu
get-gv.ps1 - ściąga filmy z video.google.com na dysk. Skrypt działa nawet wtedy, gdy na stronie wyświetlany jest komunikat This video is not playable in your country. Filmy te są w formacie FLV i jeśli chce się je otwierać z dysku trzeba mieć odpowiedni program, np. mplayer lub konwerter (np. Total Video Converter)
get-7b.ps1 - pobiera notowania giełdowe z Interii i wrzuca do Excela
set-times.ps1 - nadaje katalogom takie daty jak mają najmłodsze w nich pliki
lspci.ps1 - wyświetla urządzenia podłączone do szyny PCI, odpowiednik uniksowego lspci
lsusb.ps1 - wyświetla urządzenia podłączone do USB, odpowiednik uniksowego lsusb

Mój news w serwisie Slashdot :)